بلاگ

خواص گزانگبین

گز انگبین که با نام های دیگر گزگزو، طرفا، گز مازج، خشک انگبین، گز علفی، گز خوانسار و من و السوی و… شناخته می شود، گیاه بوته ایست. بوته گزانگبین بسیار پر دوام و به صورت وحشی و خود رو در کوهستان های برخی شهرها و دامنه های آن می روید. آنچه که در گزانگبین اهمیت بالای دارویی و درمانی دارد. مان گزانگبین می باشد که به اشتباه به آن صمغ نیز می گویند. مان، به ترشحات قندی گیاهان که در اثر فعالیت حشرات بر روی آن ها حاصل می شود، اطلاق می شود، در صورتی که صمغ از ترشحات هیدروکلوئیدی گیاهان حاصل می شود. 

گزانگبین گیاهی بسیار پر دوام و مقاوم است و به صورت وحشی و خودرو در کوهستان ها و اطراف دامنه های کوه های زاگرس مرکزیمی روید. این گیاه ارتفاعی بین ۶ تا ۱۰ متر دارد و دارای انشعاب های زیاد، چوب سخت و برگ های کوچک، صاف به رنگ غباری سفید است. انگبین گون از نظر شیمیایی نوعی مان (نوعی ماده خوراکی سفید رنگ و عسل مانند که مستقیماً به وسیله حشره و یا به کمک حشره بر روی گیاه تولید می شود) است که بر روی گیاه گون یا خار انگبین تولید می شود. این گیاه به صورت درختچه ای زیبا، با شاخه های بلند و گل های سفید است که در فصل بهار و تابستان زنبور های عسل را به خود جذب می کند. فصل برداشت این عسل در کشور ما اوایل تابستان و در تیرماه است.

خواص گزانگبین (طبیعت و خواص درمانی)
طبع برگ، ریشه و پوست گزانگبین سرد و خشك و طبع شهد آن گرم و خشك است. یکی از مهمترین مصارف گزانگبین استفاده از آن در طب سنتی و صنعت داروسازی است. ترکیبات شیمیایی موجود در گزانگبین از جمله فروکتوز، قند ساده ای است كه به مراتب شيرين تر از ساكارز بوده و سرعت جذب آن نسبت به دیگر قندها کندتر است و خاصیتی همانند خواص عسل طبیعی که یکی از منابع قندی کمیاب است را دارد. برخی از مهمترین خواص گزانگبین و کاربردهای درمانی آن عبارت است از:

1. یکی از خواص شگفت انگیز گزانگبین استفاده از فروکتوز موجود در این ماده برای كمك به اسپرم سازی مرداناست و به درمان ناباروری کمک می کند.
2. مصرف این گیاه از یبوست و بواسیر پیشگیری می کند و بهترین ملین برای کودکان و افراد سالخورده محسوب می شود.
3. قند موجود در گزانگبین برای مبتلایان به دیابت مضر نبوده و آنها می توانند از آن استفاده کنند.
4. گزانگبین باعث تقویت اعصاب، تقویت قوای جسمانی و تقویت قوای جنسی می شود.
5. استنشاق بخور شاخه و برگ گزانگبین یکی از راه های درمان خانگی سرماخوردگی در منطقه خوانسار است.
6. در طب سنتی از جوشانده پوست درخت گزانگبین برای بندآوردن اسهال و اسهال خونی استفاده می شود.
7. یکی دیگر از مهمترین خواص گزانگبین خاصیت نرم کنندگی و رفع خشونت سینه، درمان تنگی نفس و رفع ناراحتی های دستگاه تنفس است.
8. گزانگبین باعث تقویت دستگاه گوارش، تقویت كبد، معده و روده شده و ضد عفونی كننده دستگاه گوارش است.
9. یکی دیگر از موارد مصرف گزانگبین خوانساری كه با آن گز اصفهان، تهیه می شود، کمک به درمان نرمی استخوان است. انگبین دارای ویتامین های مختلف از جمله ویتامین دی و کلسیم است و به همین جهت برای معالجه و پشگیری از نرمی استخوان مفید است. شما می توانید به جای شکر و قند مصنوعی از انگبین ها استفاده کنید و به کودکان خود به جای شربت قند، انگبین بدهید تا استخوان بندی آنها محکم شود.
10. در طب سنتی از خاکستر این گیاه، جهت درمان سوختگی ها استفاده می شود.
11. مصرف گزانگبین، جهت درمان یرقان كه ناشی از ضعف كیسه صفرا باشد، مفید است.
12. استفاده از شهد گزانگبین جهت درمان ورم، گرفتگی و انسداد مجاری طحال موثر است. به این منظور در روز حدود ۵۰ گرم از شهد گزانگبین را حل كرده و میل نمایید.
13. جهت زخم روده و اثنی عشر شهد گزانگبین را در آب جوش حل نموده و مصرف کنید

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

طرز تهیه نان گلی سنتی خمینی شهرطرز تهیه گز اصفهان

تماس با ما


منتظر شما هستیم.

نشانی:

اصفهان، خمینی شهر

خیابان شریعتی شمالی، مجموعه شیرینی صفا

ساعت های کاری و تعطیلات:

ساعات کاری:

شنبه تا جمعه هر هفته 8 صبح تا 10 شب

تعطیلات:

روزهای عاشورا و تاسوعا

مسیریابی

Waze

بلد

نشان

کلیه حقوق این اثر متعلق به گز و شیرینی صفا می باشد.

«اصفهان صفا» یک برند ثبت شده است.

سفارش تلفنی (ارسال با پیک)